Padající hadi

9. srpna 2017 v 21:14 | sally
Ve ČTVRTEK se stalo něco velkého.Od mizerného rozpoložení jsem došla k náhlému uvědomění.
A tím by se to dalo shrnout a prostě tečka….
Možná jste zvědavi,co tak velkého se stalo.Návštěva podvečerní Prahy mě naprosto semlela.
Kdosi z naší rodiny(to je fuk kdo) nás chtěl poctít pozváním na počest číchsi(divný to "číchsi",takže manželových narozenin),a to do prý skvělé pizzerie…
Možná by nebyla tak úplně blbá,možná by se dala nakonec označit i za docela ok,kdyby se ovšem nacházela na jiném,vlídnějším místě,než je pro mě stále kolbenovskopragovská dělnická čtvrť Vysočan.Prostě jinde,než Tam,kde mé neutuchající vzpomínky ožívají v plném oparu zatuchlého velkoměsta,posilovány cinkotem tramvají,houkáním sanitek a všudepřítomného podivného šumu,co s mým uchem vyladěným na zvuky venkovské přírody nerezonuje ani za zrnko máku….
Jsem si teď představila ten mák.To pole máku co u nás kvete bíle a je radost se v něm zastavit,kochat se a kochat.Bez toho podivného šumu.
Čtvrť bývalé pragovky,tam kde jsem coby čerstvý absolvent procházela kádrovacím oddělením,abych byla adekvátně zařazena do nefalšovaného projektu "práci čest",byla první zkouškou mého idealizovaného společenskopracovního postoje,byla testem uchování své identity,kolébkou zprvu rodící se osobní revolty,dokonané později pevným uzamčením a zablokováním všech čaker,co se z mrazuté začmouzené unylé opakující se šedi prostě přestaly točit…..ani stovky nachozených kilometrů v mrazu dešti po pragovských interiérech i exteriérech nepomohly.Nikdy jsem to nerozchodila,ty důvody,proč musím odpíchnout příchod před 6.30,nikoli ani minutu po,proč mám vůbec něco odpíchnout….Odpově´d nadřízeného mě nikdy neuspokojila,stejně jako výživné konverzace se zarytými soudruhy a soudružkami,které se těšily,jak si v půl třetí konečně odpíchnou.A svého pátého turka si vypijí již v poklidu svého šedého panelákového domova.Mé opakované prosby,že se opravdu nechci ulejvat,že si těch 8hodin tam odbydu,ale v jiném časovém rozmezí,třeba až od 9.00,což bude více v souladu s mými biohodinami…nikdo nekvitoval.Nešlo to,protože po půl třetí už tam prostě nikdo nebyl.Byla bych tam sama.Já v tom tedy rozhodně nespatřovala žádný problém,vedení ale bylo jiného názoru.Je třeba držet krok s dělnickou třídou,socializovat se s davem v určitém místě i čase.O náplň práce vůbec nešlo,šlo jen o naplnění těch stavů.Kdo uměl dobře maskovat,že není co dělat,a že jde jen o rafinované vyplnění času před obědem a po,byl dobrý soudruh.Nějaké osobní biohodiny nikoho nezajímaly…
Nechtěla jsem se už k tomu nikdy vracet,ale tahle akce oslavy narozenin na tom nejblbějším místě mi opět evokovala ty staré časy.
Ta pizzerie byla taky šedá.Šedá a studeně kovová,drátěná,nevlídná,ponurá…jako ta pragovka.
Marně jsem se snažila o rychlé rozhodnutí,zda sedět venku či vevnitř-obojí bylo špatně.Ve snaze uniknout ruchu ulice jsme si sedli do tmavého "vnitř"…a to jsme neměli dělat.Ta divná rezonance mě uváděla do kolapsu…stejně tak mé senzitivní venkovské ratolesti a opravdu na vše odolného manžela….
Přesuny zevnitř ven jsou někdy jen taky chabým pokusem o přežití.Ale v duchu kréda "budiž světlo" jsme podnikli velice rychlý manévr,tam venku-bylo…přeci jen toho světla více.
Oč více světla, o to více hluku.Taková je hold daň za světlo…teda tady v "kolbenákově".
Nebylo možno si povídat,nebylo slyšet na vzdálenost ani půlmetru.Tak jsme si to rychle sežrali,co jsme si objednali a zdrhali s recenzí zrcadlící se čitelně v našich rozšířených zorničkách: si nás vyfoťte,bo tu nás už nespatříte.
Byla to totiž "vcelku rychlá" objednávka,i když i tak jsme čekali víc než třičtvrtě hodiny.Mořského vlka za wtf ? 4 stovky z denní nabídky,co si někteří objednali,museli nejspíš dlouho přemlouvat,aby se "změnil v rybu"…ono za 4kila kdo by se namáhal že?Vyhlášená restaurace s čerstvými rybami "za pár korun"?-za mě tedy ne.Ani kvůli kafi za šede,které chutnalo fakt italsky bych tam už nešla.Protože to by ho museli servírovat v barevném prostředí,kde se slyšíte a vidíte….a ne v šedé kleci z moderního pletiva,na kterém pár zavěšených petunií bílé barvy působí dojmem spíše pohřebním.
Žádné barevné osobité toskánsko,ale prostě "kolbendaněk" v šedé.
Co mě na tom ale nejvíce překvapilo?Lidi kolem.Vůbec nikomu to evidentně nevadilo.Vždyť sedí v té kilometry vyhlášené pizzerii,kde na rozdíl od centra dostanou čerstvou rybu za pakatel!
Jak jsem tam tak seděla a bojovala s kolapsem,pozorovala ty lidi,tak jsem musela přemýšlet.Toho si zřejmě všimli číšníci a začali na mě,potažmo nás vrhat divné pohledy.Ó ano,tak moc bylo poznat,že tam nepatříme…i zaradovala jsem se!!Ano,potvrzeno: jsme odjinud….
Představila jsem si,že ty lidi to takhle mají každý den.Nebo obden.To jsou ti,co tam bydlí.Jdou si po práci "sednout" s těmi,s kterými si možná ani nesednou,vypláchnou mozek a pak se rozejdou do okolních činžáků,odkud koukají na tu svoji skvělou pizzerii,na chodníky plné lidí,na silniční provoz,zviditelněný šum a zhmotnělý odkaz kolbenky….
Jiné světy!!!Neslučitelné světy.Rozdílné prahy vnímání.Bože,jak já se viděla pryč,co nejdál od té džungle,které už nerozumím.Jak moc jsem si odvykla!Jak moc jsem spjata se zvuky přírody!
V mysli jsem si hýčkala obraz mé blaženosti,zrcadlící se v našem rybníce,u kterého se nachází ta naše pizzerie,krásná,italská,středisková…kde v záplavě květin vychutnáváte svůj šálek kávy za doprovodu zvuků ryze přírodní povahy,v jejichž synchronní společnosti si můžete jen tak tiše pošeptávat nebo jen poslouchat své myšlenky….
Toto není sci-fi -toto je realita.Ta MOJE!!!
Po "kolbenovské invazi" následovala rychlá návštěva ve zbrusu nové panelové kostce,která byla od oné pizzerie více vzdálená,více do zeleně,ale neméně tragická a uvrhla mne do zběsilého úprku směrem ku vlastnímu nitru.
Pizzerie v "kolbenově čtvrti",její lidé a panelové kostky,jimž nerozumím sehrály klíčovou roli v procesech,odehrávajících se v mé hlavě po dobu několika následujících dnů.
Když jsme totiž utíkali z té pro mě nevlídné čtvrti, pršelo.A foukalo.Hnusně.
Když jsme přijeli domů,do oázy,pršelo také.Ale jinak!!!Tak krásně,že jsem stála v tom dešti a užívala si to…i stromy nade mnou žasly a kroutily korunami!Takové bylo mé opojení.Takové bylo mé zjištění a uvědomění.Že jsem tady a co mám!!
Ležela jsem v euforii na gauči v podkroví a poslouchala ty kapky deště ťukající na střešní okna v rytmu tance vyšších sfér.
A nepřetržitě opravdově děkovala.Děkuji děkuji děkuji probíhalo několik hodin a několik dní.S hřejivou vděčností v srdci jsem povyšovala představy o nenáviděném úklidu a nekonečné práci uvnitř i vně domu,který stále nebyl k obrazu mému…na božský rituál plný smysluplného naplnění,po němž prahnu celá léta a nevidím tu velkou možnost,že ji mám!Já!
Tady a teď děkuji děkuji za ty zvuky místního vodstva,nepřetržitý zpěv ptáků a kuňkání žab,kokrhání kohoutů a kdákot slepic,békot a mekot a šum větru a ten zvuk padajícího kamení,když se kutálí z naší skály,kterou po staletí nahlodává zub času a ona odolává a skýtá prostor pro přežití těch nejrozmanitějších drobotin,jejichž tichý hlásek je slyšet z četných skalních dutin a tajemných zákoutí,odkud se line i zvuk prorůstajících kořenů všemožných bylin,co si tu rostou tak šťastně a bujně,že se jim snažíme co nejméně překážet v jejich expanzi….tady i šum motýlích křídel má své kouzlo,protože to fakt vidíte, a každé zrnko prachu si šeptá svůj vlastní příběh…jen naslouchat!!!
Prostě tohle je moje symfonie z hvězd,hraná na notu mého srdce.Tolik jen na vysvětlenou,aby jste pochopili,jak těžké je přijmout zvuky velkoměsta někým,kdo rozeznává zvuk padajících hadů-opravuji-slepýšů sunoucích se ze skály- od zvuku padajících úlomků kamenů ,uvolněných v konkrétní magický okamžik určený samotným Vesmírem,přece!
Chápete?Já se z toho nemohla vzpamatovat několik dní a nocí a tříbím si myšlenky do teď,kdy píšu tyto řádky,a píšu je vlastně právě z těch důvodů,abych to vše vstřebala.
Jediné slovo vystihuje mé rozpoložení: pokora.
Děkovala jsem každé otlučené zdi v domě,nad kterou jsem se pohoršovala,střeše nad hlavou plné pavučin i sypající se omítce,kterou jsem s vděčností začla uklízet.Ano já mohu!já mohu lítat s koštětem kolem domu a zametat po každé smršti,co udělá "binec" z napadaného listí….." , soupeřit s větrem,co rozmetává mé hromádky,být z toho šílená od radosti,mohu být toho všeho "krásnomírna" účastníkem.
Že je tohle všechno znovuobjevené a úžasné, může pochopit a nalézt jen ten,kdo se vrátil "z jiného paralerního kolbenova světa" s obrovským pocitem vděčnosti za to vědomé procítění a procitnutí.Za to, že je kde je, a že to úplně stačí.Že je to víc,o tolik víc,než do teď objevil.Že tohle přívětivé "krásnomírno" je i přes svou přírodní živelnou drsnost tak mírné k lidské duši,že i její hlas není v tomto prostředí opomenut a nezůstává zde nevyslyšen.Jak by proboha mohl?!
Ten den to bylo opravdu silné,v datumu tři božské sedmičky a má znovuobjevená touha po klidu a souladu s okolím.
Jestli na vás někdy něco podobného přijde… tak "utíkej Foreste!" nejlíp tím správným směrem…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama